Zdravotní výhody čaje Matcha

Jak působí Matcha na vaše zdraví?


Ve 12. století japonský mnich Eisai (栄西), který se později proslavil rozšířením buddhismu do této ostrovní země, napsal první japonskou knihu o čaji. V této knize popsal matchu jako „lék pro zdravý a dlouhý život“ (Kissa Youjyouki, 1211). Jako nejčistší a nejúčinnější forma čaje se již dlouhá léta matcha užívá jako vzácný lék pro zdravý a dlouhý život, ale jak přesně tuto pověst získal? A stojí to za podrobnější zkoumání? Jaké jsou zdravotní přínosy čaje matcha?

Moderní vědecký výzkum potvrzuje, že matcha je plná přirozeně se vyskytujících antioxidantů, aminokyselin, vitamínů a flavonoidů, které jsou všechny spojeny s mnoha zdravotními přínosy. Ale není to jen o tom, co čaj matcha obsahuje za významné látky. Hlavním důvodem, proč je matcha tea také velice prospěšná pro naše tělo je její způsob přípravy..

Při přípravě většiny ostatních druhů čajů jsou listy čaje nebo čajové sáčky ponořeny do vody a pak vytaženy. Čaj matcha se však připravuje tak, že se prášek matcha rozmíchá ve vodě, takže všechny jeho zdravé živiny se při pití dostanou do těla a nic nepřijde nazmar! To znamená, že jsou spotřebovány také nerozpustné vitamíny (např. vitamín A, E a beta-karoten), které by byly při standardním procesu louhování čaje odstraněny. Tímto se zdravotní potenciál matcha tea ještě o dost zvyšuje.

Existuje široká škála studií potvrzujících přínosy čaje matcha. Vybrali jsme pět klíčových přínosů pro zdraví, které matcha tea nabízí pro zdravější a kvalitnější způsob života.

  • Matcha posiluje imunitní systém

Studie ukázaly, že matcha obsahuje zhruba 137krát více katechinů (typ flavonoidů a antioxidantů), než běžné zelené čaje. U těchto katechinů je prokázáno, že mají antivirový a antibakteriální účinek proti různým choroboplodným mikroorganizmům. Proto může konzumace matchy pomoci snížit infekce, uvolnit volné radikály a omezit oxidační poškození organismu.

  • Matcha zlepšuje srdeční funkci

Vědci z různých zemí světa zjistili, že katechiny v čaji matcha pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu a pomáhají bojovat proti ateroskleróze. Matcha může ochránit vaše srdce tím, že uvolňuje cévy a umožňuje lepší průtok krve, což snižuje riziko srdečních onemocnění.

  • Matcha pomáhá při redukci váhy!

Studie publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že lidé, kteří užívají matcha tea spálí za 24 hodin výrazně vyšší množství kalorií než ti, kteří buď užívají kávu nebo žádnou přísadu. Komponenty v čaji matcha mohou zvýšit termogenezi (rychlost, při které vaše tělo vytváří teplo) o více než 40 % bez jakýchkoliv negativních vedlejších účinků, které se vyskytují u jiných tukových oxidačních činidel!

  • Matcha snižuje stres

Mnoho vědců zjistilo, že L-theanin (typ aminokyseliny v čaji matcha) stimuluje produkci dopaminu a tryptofanu v těle, což jsou látky snižující stres a úzkost a přispívající ke stavu „klidné bdělosti“, který může trvat několik hodin. Zatímco káva je známější pro svůj stimulační přínos, může po její konzumaci přijít fáze „útlumu“, což po vypití čaje matcha nenastává. Kvůli tomuto efektu pijí matchu již po staletí budhističtí mniši a samurajští bojovníci, aby před meditací nebo bojem zlepšili své duševní soustředění.

  • Matcha omlazuje pokožku

Matcha je také dobře známá pro své protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. EGCG (Epigalokatechin galátu - jeden z nejužitečnějších katechinů v čaji matcha) snižuje přímé účinky spálení od slunce a je také známo, že snižuje metabolické změny v kůži, které vedou ke tvorbě vrásek!

Matcha má opravdu co nabídnout, ale u nás je méně známá, než na Dálném Východě. Doufáme proto, že tato krátká ochutnávka fascinujícího světa matchy vám poskytne bližší informace o legendárních výživových vlastnostech tohoto čaje.

Chcete-li se dozvědět více o čaji matcha nebo chcete-li být informováni o tom, čím se v Matchaeologist zabýváme, doporučujeme, abyste si prohlédli naše webové stránky, sledovali nás na sociálních médiích (Facebook, Instagram), kde naleznete každý den spoustu inspirací a receptů. Těšíme se, tým @matchaeologistcz

 

Sledujte nás na Facebooku @Matchaeologist CZ/SK a na Instagramu @matchaeologist_cz